Dabrówno - s9.sam3.pl

Niedziela,  24-02-2019,
Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja
top news port info mstr galp ekartki newsletter kontakt
pl
en
de
logo.png 580fbc4be578b9e2e9f6b57e31ca11eb
 
O szkolnym projekcie ,, Bądź Aniołem …”

Uczniowie klas gimnazjalnych Samorządu Uczniowskiego Publicznej Szkoły Podstawowej w Dąbrównie stali się pomysłodawcami projektu, pt. ,,Bądź Aniołem - podaruj uśmiech dziecku ". Celem przedsięwzięcia było zebranie jak największej kwoty pieniężnej dla dzieci z Domu Dziecka w Szymonowie, aby mogły one pojechać na wymarzoną prz z siebie –mikołajkową- wycieczkę. Dowiedzieliśmy się bowiem, że dzieci zapragnęły duchowej uczty w teatrze w Elblągu. Od dawna planowały taki wyjazd, lecz na przeszkodzie stawały finanse. – No cóż…- zgodnie pomyśleliśmy w szkole w Dąbrównie. – Można by pomóc naszym kolegom w spełnieniu takiego… niecodziennego marzenia.

I tak rozpoczęliśmy planowanie kolejnych działań. Ustaliliśmy ścisły harmonogram. Wyznaczyliśmy zadania i odpowiedzialnych za ich realizację. Najpierw w każdej szkole na terenie gminy Dąbrówno zaproponowaliśmy umieszczenie szklanych pojemników, gdzie chętni ofiarodawcy mogliby dorzucać cenny grosik. Podjęliśmy wspólne rozmowy z dyrektorami i uczniami szkół w Marwałdzie i Elgnowie. Wszyscy chętnie przyłączali się do naszej akcji. Czuliśmy, jak z małej iskierki roznieca się płomień nadziei na spełnienie pragnień naszych rówieśników z Szymonowa. Robiło nam się cieplej na sercu, kiedy opiekunowie szkolnych samorządów proponowali pomoc w realizacji naszego przedsięwzięcia. Pojawiały się ciekawe pomysły na to, jak można kwestę zamienić na pieczenie ciasta, urządzanie koncertów, by przyniosło to finansowe przypływy. Zachęceni takim nurtem, płynęliśmy z coraz większą siłą z wiatrem w żaglach przez szkolne korytarze i uliczki Dąbrówna. Wielu darczyńców pokazywało swe szlachetne serca, mówiło, że los dzieci z Szymonowa nie jest im obojętny. Na dodatek każda z gminnych szkół organizowała swe lokalne akcje, które coraz bardziej wspierały nasz główny cel. Młodzież naszej szkoły chętnie podsuwała „słodkie” pomysły na pieczenie i sprzedawanie ciast.

I tak  07 listopada 2017 r. w budynku szkoły przy ul. Powstańców 2, Samorząd Uczniowski zorganizował kiermasz ciast pod hasłem ,,Słodka chwila''. Zainicjowało to cykl spotkań na szkolnym korytarzu, gdzie można było miło i smacznie spędzić przerwę między lekcjami. To jedno z wielu zadań w ramach projektu ,,Bądź Aniołem - podaruj uśmiech dziecku! ''.

Następnie młodzież klas gimnazjalnych wyszła z propozycją przeniesienia słodkiego kiermaszu poza mury swej szkoły. Smakołyki były więc sprzedawane, m.in. w budynku Urzędu Gminy, w miejscowej podstawówce przy ul. Ostródzkiej.  Pomocą i dobrą radą służyli nam nauczyciele i rodzice. Niczego nie osiągnęlibyśmy, gdyby nie serca tych kolejnych dobrych Aniołów. Okazało się, że mogą oni być wszędzie, całkiem blisko, na ulicy i w sąsiadującej szkole. Ich raźne bicie słychać było coraz bardziej. Odczuwaliśmy wielokrotnie, że pomaganie innym łączy też nas, uczniów klas gimnazjalnych z kolegami z podstawówki. Ponadto daje po prostu radość, poczucie spełnienia, świadomość, że uczestniczy się w czymś słusznym i dobrym. Cel widzieliśmy jeden. On połączył wielu we wspólnym dążeniu.

Kolejnego dnia w Szkole Podstawowej w Dąbrównie pojawili się wokaliści z Marwałdu ze swymi opiekunami. Jakież było nasze zdumienie, kiedy uczniowie śpiewali, deklamowali, opowiadali, tańczyli. Biesiadzie końca nie było. Gromkimi brawami dziękowaliśmy za wspaniały koncert, a do „kapelusza” wędrowały kolejne datki na wyjazd dla dzieci z Szymonowa. Dwa koncerty młodzieży z Marwałdu –w Tułodziadzie i  w  Wierzbicy, niesamowicie szybko zasiliły fundusze przeznaczone na wyjazd do teatru w Elblągu.

Finał akcji odbył się 01 grudnia 2017 r. w szkole w Dąbrównie. Zorganizowaliśmy wspólne podsumowanie przy herbatce w szkolnej świetlicy. I właśnie tego dnia zagościli u nas przedstawiciele szkół, uczniowie i nauczycieli, którzy prężnie współdziałali z nami. Po krótkiej przemowie Pani dyrektor oraz wręczeniu podziękowań naszym gościom specjalnym, współorganizatorom akcji i darczyńcom, nadszedł czas, aby podsumować kolejne działania. Natalia odsłoniła tablicę, na której widniała suma…Nie do wiary!!! Taka kwota zaskoczyła nas wszystkich.

Zaczęliśmy naszą podróż od klas gimnazjalnych i uczniów klas młodszych PSP w Dąbrównie, którzy zorganizowali kiermasze ciast. Potem ruszyliśmy dalej i dotarliśmy do Elgnowa, gdzie odbyła się zbiórka pieniężna i kiermasz zabawek, książek i ubrań. Gdy dotarliśmy do Marwałdu, obserwowaliśmy różnorodne działania: kiermasze ciast, zbiórki pieniężne, występy utalentowanych artystycznie uczniów. Śledziliśmy ,,trasę koncertową" młodych wokalistów. I to Oni właśnie wyśpiewali ponad 50% zebranej kwoty. To prawdziwe złote słowiki, którym tak pięknie wtórował pan Piotr Sztymelski, przyjaznym gestem prowadzili: Małgorzata Wilanowska i Michał Wileński. Cieszyliśmy się, że możemy mieć takie wsparcie. Ani przez chwilę nie czuliśmy się osamotnieni w naszym działaniu. A myśl, że istnieją tacy ludzie, którzy chcą poświęcić swój czas i serce dla dobra innych, dodawała skrzydeł. To coś naprawdę pięknego, zważywszy na czasy, w których żyjemy...

Dzięki wspólnym działaniom osiągnęliśmy  świetny wynik- okrągłe4060 zł.

W niedzielę 03 grudnia 2017 roku za uzbierane pieniądze podopieczni z Domu dla Dzieci w Szymonowie wybiorą się do Elbląga - do teatru - na upragniony mikołajkowy spektakl pod tytułem ,,Dziewczynka z zapałkami". Życzymy wielu pięknych wrażeń podczas oglądania baśni. Pamiętajcie, że na nas możecie liczyć. Wszystkiego dobrego drodzy koledzy.

,,Było dużo pracy - nie można zaprzeczyć, ale cały czas dążyłam do wyznaczonego sobie celu i wiedziałam, że dzięki mojemu zaangażowaniu na twarzach dzieciaków pojawią się uśmiechy. To mnie motywowało najbardziej i dlatego, aż przykro kończyć tę piękną akcję, ale wiem, że na laurach nie spoczniemy: - mówi jedna z głównych organizatorek.

I jedyne - co nam jeszcze zostało powiedzieć - to ,,DZIĘKUJEMY!" Ktoś mówi – to takie zwykłe słowo- a  dla nas znaczy naprawdę wiele. Dzięki niemu możemy wyrazić, jak bardzo jesteśmy wdzięczni za cenny czas poświęcony nam i naszej akcji. Dziękujemy darczyńcom i sprzymierzeńcom akcji za altruizm, dobro, świetne pomysły. Pokazaliśmy, że wszyscy nazywamy się Aniołami i mamy złote serca!

Już planujemy kolejne przedsięwzięcie…Liczymy na…pomoc.

,,Nie liczy się to, ile posiadasz, jak się nazywasz, kim jesteś, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz."

Pomysłodawczynie akcji:
Laura Szydłowska
Kinga Groszkowska
Natalia Gabinecka

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
b1.png 59d40852ddbb8b7e036da04fd4c88dd6
b2.png 3394732b6846764be0d2b0493987fc8f
b3.png 7ec441f44288d417ee07f5e64dd6ef89
b4.png 435be4f2fa5194ab72827c8ac124e28d
b5.png 899a3b37454e0851f2cb485cde3d74d2
b6.png 6cca8fba4e59496448e791cef8154ef4